Кафедра аеродинаміки та динаміки польоту

Відтворити відео

Завідувач кафедри, доктор технічних наук, професор

КАЛКАМАНОВ САЛІМ АЮПОВИЧ

Кафедри факультету

Кафедра є базовим структурним підрозділом льотного факультету, яка здійснює навчальну і методичну діяльність, забезпечує підготовку авіаційних фахівців для ЗС України за трьома спеціальностями.

Кафедра веде навчальну та виховну роботу з курсантами, методичну роботу, науково-дослідницьку роботу, редакційно-видавничу роботу, а також здійснює  підготовку та підвищення кваліфікації фахівців з військ льотного та інженерно-технічного складу.

Кафедра має сучасну матеріально-технічну базу: дослідницький аеродинамічний комплекс, спеціалізований клас гідравліки, спеціалізований клас літака початкового навчання, спеціалізований клас практичної аеродинаміки навчального вертольоту, курсантське конструкторське бюро.

На кафедрі для курсантів обладнано робочі місця з ПЕОМ для доступу до інформаційної системи управління навчанням університету «Moodle». У базу даних системи «Moodle» введені тести, навчальні посібники, навчальні 3D-фільми та навчально-методичні матеріали з усіх дисциплін кафедри. Тести, які є для кожної дисципліни, пройшли апробацію та дозволяють ефективно проводити індивідуальний контроль знань курсантів.

Сьогодення кафедри

Освітній процес на кафедрі проводиться на високому науково-методичному рівні і відповідає сучасним вимогам до навчального закладу IV рівня акредитації. Проводиться робота по активізації пізнавальної діяльності курсантів при вивченні навчальних дисциплін кафедри. З цією метою використовується 3D-моделювання навчального матеріалу в освітньому процесі. Впроваджена технологія візуального мислення  зі застосуванням інформаційних технологій та покликана покращити засвоєння курсантами теоретичних знань з практичної аеродинаміки шляхом імітаційного моделювання з одночасною візуалізацією нестаціонарних аеродинамічних  процесів.

Для формування та розвитку у курсантів самостійного аналізу та розв’язання проблеми з урахуванням основних експлуатаційних факторів, впроваджена технологія проблемного навчання.

Застосовуються  активні методи навчання:

  • метод ділової гри (при викладанні дисципліни «Практична аеродинаміка») ;
  • метод опорних сигналів (при викладанні дисципліни «Принципи польоту») ;
  • активні види лекційних занять: лекція-бесіда, проблемна лекція, лекція-дискусія, лекція-аналіз конкретної ситуації, лекція-консультація.

З метою підвищення практичної складової та покращення опанування навчальних дисциплін збільшено відсоток групових, практичних та лабораторних занять.

Навчально-лабораторні установки дослідницько-аеродинамічного комплексу дозволяють краще засвоїти фізичну сутність процесів взаємодії елементів літальних апаратів (фюзеляж, крило, несучий гвинт вертольоту) з повітряним потоком.

Військово – патріотичне виховання

Особовий склад кафедри приймає активну участь в проведенні заходів з військово-патріотичного виховання та військово-професійної орієнтації молоді для навчання на льотному факультеті Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба в 2023-24 навчальному році.

Проведені зустрічі та бесіди з учнями старших класів  загальноосвітніх закладів міста Харкова та Харківської області, міста Львів, міста Вінниця та Черкаської області.

Робота військово-наукового товариства курсантів

В рамках роботи військово-наукового товариства курсантів під керівництвом науково-педагогічних працівників та за участю інженерно-технічного складу кафедри проводиться створення моделей сучасних літальних апаратів, які використовуються для проведення експериментальних досліджень в аеродинамічних трубах, а також для наочних демонстрацій на лекціях і практичних заняттях.

На кафедрі функціонує курсантське дослідно-конструкторське бюро, де розроблені безпілотні літальні апарати малої дальності.

Наукова робота курсантів Дутка В.А., Ситник О.Г. «Обтікач НГ» отримала диплом 2 ступеня у Конкурсі наукових робіт курсантів та студентів з галузі знань «Технічні науки».

Вдосконалення матеріально-технічної бази

За останній час особовим складом навчально-лабораторного комплексу у співробітництві з науково-педагогічними працівниками кафедри:

– розроблена система візуалізації та цифрової реєстрації параметрів коливального процесу літального апарату при дослідженні його аеродинамічних характеристик при несталому русі;

– розроблено гвинтовий прилад з цифровою обробкою даних  для дослідження характеристик повітряних гвинтів;

– розроблена димова система візуалізації спектра обтікання моделей літальних апаратів в аеродинамічної трубі.